You are here: Home page > Parliamentary bodies 2004-2008 > Chamber of Deputies > Standing Bureau Printable version
february - september 2006

Bogdan Olteanu
Bogdan Olteanu
PNL
Chairman
since mar. 2006

Miron Tudor Mitrea Valer Dorneanu Lucian Augustin Bolcaș Daniela Popa
Miron Tudor Mitrea
PSD
Vice-Chairman
Valer Dorneanu
PSD
Vice-Chairman
since mar. 2006
Lucian Augustin Bolcaș
PRM
Vice-Chairman
Daniela Popa
PC
Vice-Chairman

Victor-Viorel Ponta Dan Radu Rușanu Gheorghe Albu Gelil Eserghep
Victor-Viorel Ponta
PSD
Secretary
Dan Radu Rușanu
PNL
Secretary
since mar. 2006
Vice-Chairman
until mar. 2006
Gheorghe Albu
PD-L
Secretary
Gelil Eserghep
PRM
Secretary

Valeriu Ștefan Zgonea Ioan Oltean Hunor Kelemen Miron Ignat
Valeriu Ștefan Zgonea
PSD
Quaestor
since apr. 2006
Ioan Oltean
PD-L
Quaestor
Hunor Kelemen
UDMR
Quaestor
Miron Ignat
Minoritati
Quaestor
Former members of the Standing bureau:

Adrian Năstase Titu Nicolae Gheorghiof Marin Diaconescu
Adrian Năstase
PSD
Chairman
until mar. 2006
Titu Nicolae Gheorghiof
PNL
Secretary
until mar. 2006
Marin Diaconescu
PSD
Quaestor
until apr. 2006

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 17 october 2019, 14:13
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro