You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Committees > Economică Printable version
2000-2004

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Rușanu Dan Radu PNL  
2. Vice-Chairpersons Marin Gheorghe PSD  
3.   Purceld Octavian-Mircea
vice-chairperson since 5 mar. 2002
PRM  
4. Secretaries Lepădatu Lucia Cornelia PSD  
5.   Vida Iuliu UDMR  
6. Members Armaș Iosif PSD  
7.   Arnăutu Eugenu PSD  
8.   Avramescu Constantin-Gheorghe PNL 20.10.2003
9.   Bălășoiu Amalia PSD  
10.   Bran Vasile PD  
11.   Cazan Romeo Gheorghe Leonard PSD  
12.   Enescu Nicolae PRM 05.02.2002
13.   Giuglea Ștefan PSD  
14.   Godja Petru PSD  
15.   Maior Dorin Lazăr PSD  
16.   Marcu Gheorghe PSD  
17.   Mocioi Ion PRM  
18.   Păduroiu Valentin PSD  
19.   Pășcuț Ștefan PRM 02.05.2001
20.   Pécsi Francisc UDMR  
21.   Popa Cornel PNL  
22.   Popescu Dan Ioan PSD  
23.   Puwak Hildegard-Carola PSD  
24.   Rus Ioan PSD  
25.   Satnoianu Tănase PRM 13.09.2004
26.   Sersea Nicolae PSD  
27.   Spiridon Nicu PSD  
28.   Stanciu Zisu PSD  
29.   Tcaciuc Ștefan Minoritati  
30.   Tudose Mihai PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Stanciu Zisu PSD 05.03.2002

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Florescu Nicolae-Doru PRM   09.10.2001
2. Man Mircea PD   05.06.2003
3. Pop Napoleon PNL 28.12.2000 20.10.2003
4. Popescu Costel-Eugen PRM 22.10.2001 05.02.2002
5. Rădulescu Grigore Emil PRM   05.07.2004
6. Tunaru Raj-Alexandru non-attached   02.05.2001

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 october 2019, 8:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro