You are here: Home page > Parliamentary bodies 1996-2000 > Chamber of Deputies > Committees > Cultură Printable version
1996-2000

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Țepelea Gabriel PNȚCD  
2. Vice-Chairpersons Filipescu Ileana
vice-chairperson since 14 sep. 1998
USD-PD 14.09.1998
3.   Moldoveanu Eugenia PDSR  
4. Secretaries Hașotti Puiu PNL  
5.   Voicu Mădălin-Ștefan Minoritati  
6. Members Badea Alexandru Ioan PNȚCD  
7.   Darie Simion PDSR  
8.   Gvozdenovici Slavomir Minoritati  
9.   Iorgulescu Adrian PNȚCD  
10.   Kakasi Alexandru UDMR  
11.   Lari-Iorga Leonida PRM  
12.   Lădariu Lazăr PUNR  
13.   Márton Árpád-Francisc UDMR  
14.   Muscă Monica Octavia PNL  
15.   Nicolae Jianu PNȚCD  
16.   Nicolicea Eugen PDSR  
17.   Pîslaru Dumitru PDSR  
18.   Vetișanu Vasile non-attached  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Sassu Alexandru USD-PD 14.09.1998

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Babiuc Victor PNL 30.04.1998 14.09.1998
2. Filipescu Ileana USD-PD   30.04.1998
3. Gheciu Radu-Sever-Cristian PNL   30.10.1997
4. Mazăre Radu Ștefan non-attached   27.06.2000
5. Sassu Alexandru USD-PD   22.02.1999
6. Șerban Gheorghe PNȚCD   31.12.1998

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 11 july 2020, 17:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro