You are here: Home page > Parliamentary bodies 2012-2016 > Parliament of Romania > Committees > Constituție Printable version
2012-2016

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ioan Chelaru Chelaru Ioan
chairperson since 1 apr. 2015
senator PSD  
2. Vice-Chairpersons Liviu-Bogdan Ciucă Ciucă Liviu-Bogdan deputy ALDE  
3.   Cătălin-Daniel Fenechiu Fenechiu Cătălin-Daniel deputy PNL  
4.   András-Levente Máté Máté András-Levente deputy UDMR  
5.   Valeria-Diana Schelean-Șomfelean Schelean-Șomfelean Valeria-Diana deputy PNL  
6. Secretaries Florin Iordache Iordache Florin deputy PSD  
7.   Varujan Pambuccian Pambuccian Varujan deputy Minoritati  
8. Members Gabriel Andronache Andronache Gabriel deputy PNL  
9.   Cătălin Boboc Boboc Cătălin senator PNL 02.03.2015
10.   Ioan Cupșa Cupșa Ioan deputy PNL 02.03.2015
11.   Ovidiu Liviu Donțu Donțu Ovidiu Liviu senator PSD  
12.   Cristian-Sorin Dumitrescu Dumitrescu Cristian-Sorin senator PSD 11.03.2014
13.   Gheorghe Emacu Emacu Gheorghe deputy UNPR  
14.   Puiu Hașotti Hașotti Puiu senator PNL 02.03.2015
15.   Dan-Ștefan Motreanu Motreanu Dan-Ștefan deputy PNL  
16.   Nicolae-Ciprian Nica Nica Nicolae-Ciprian deputy PSD  
17.   Gheorghe-Eugen Nicolăescu Nicolăescu Gheorghe-Eugen deputy PNL 02.03.2015
18.   Ioan Oltean Oltean Ioan deputy PNL 18.06.2013
19.   Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton senator PLC 09.02.2015
20.   Gheorghe Șimon Șimon Gheorghe deputy PSD 01.04.2015
21.   Haralambie Vochițoiu Vochițoiu Haralambie senator non-attached  
1. Deputies Rozália-Ibolya Biró Biró Rozália-Ibolya senator UDMR  
2.   Corneliu-Mugurel Cozmanciuc Cozmanciuc Corneliu-Mugurel deputy PNL  
3.   Ovidiu Victor Ganț Ganț Ovidiu Victor deputy Minoritati  
4.   Aurelian Ionescu Ionescu Aurelian deputy ALDE  
5.   Vasilica Steliana Miron Miron Vasilica Steliana senator PNL  
6.   Octavian Petric Petric Octavian
deputy since 1 apr. 2015
deputy PSD  
7.   Sorin Constantin Stragea Stragea Sorin Constantin
deputy since 17 apr. 2013
deputy PSD  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson George Crin Laurențiu Antonescu Antonescu George Crin Laurențiu senator PNL   02.03.2015
2. Vice-Chairpersons Ioan Chelaru Chelaru Ioan senator PSD   01.04.2015
3. Deputies Ioan Adam Adam Ioan deputy PSD   17.04.2013
4.   Ștefan-Bucur Stoica Stoica Ștefan-Bucur deputy PDL 25.02.2013  

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Ioan Adam Adam Ioan deputy PSD   19.01.2015
2. Gabriel Andronache Andronache Gabriel deputy PNL   18.06.2013
3. George Crin Laurențiu Antonescu Antonescu George Crin Laurențiu senator PNL   02.03.2015
4. Viorel Chiriac Chiriac Viorel senator PSD   17.04.2013
5. Tudor-Alexandru Chiuariu Chiuariu Tudor-Alexandru senator PNL   02.03.2015
6. Daniel Florea Florea Daniel deputy PSD   27.06.2016
7. Alina-Ștefania Gorghiu Gorghiu Alina-Ștefania deputy PNL   02.03.2015
8. Toni Greblă Greblă Toni senator non-attached   18.12.2013
9. Gabriela-Maria Podașcă Podașcă Gabriela-Maria deputy PSD   09.02.2015
10. Roman Petre deputy PNL   09.02.2015
11. Adrian George Scutaru Scutaru Adrian George deputy PNL   19.12.2014
12. Ștefan-Bucur Stoica Stoica Ștefan-Bucur deputy PDL   15.10.2013
13. Alin Păunel Tișe Tișe Alin Păunel senator PNL   01.07.2016

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 18 august 2022, 17:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro