You are here: Home page > Parliamentary bodies 1996-2000 > Chamber of Deputies > Committees > Politică externă Printable version
1996-2000

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Boștinaru Victor USD-PD  
2. Vice-Chairpersons Ceaușescu Gheorghe Dan Nicolae
vice-chairperson since 2 feb. 2000
PNȚCD  
3.   Neagu Romulus PDSR  
4. Secretaries Dorian Dorel Minoritati  
5.   Pop Iftene PNȚCD  
6. Members Antonescu George Crin Laurențiu PNL  
7.   Baciu Mihai USD-PD  
8.   Bot Octavian non-attached  
9.   Cunescu Sergiu USD-PSDR  
10.   Dan Matei-Agathon PDSR  
11.   Dorin Mihai PNȚCD  
12.   Dugulescu Petru PNȚCD  
13.   Galic Lia-Andreia non-attached 25.09.1997
14.   Gherasim Ion-Andrei PNȚCD  
15.   Glăvan Ștefan USD-PD  
16.   Kónya-Hamar Sándor UDMR 07.09.2000
17.   Meșca Sever PRM  
18.   Mihăilescu Petru Șerban PDSR 07.09.2000
19.   Mogoș Ion PNL  
20.   Pavel Lavinia USD-PD 18.09.2000
21.   Pârgaru Ion PDSR  
22.   Popa Daniela non-attached  
23.   Raica Florica Rădița PNȚCD 02.10.1997
24.   Severin Adrian non-attached 05.02.1998
25.   Sonea Ioan PRM  
26.   Szilágyi Zsolt UDMR  
27.   Vintilă Dumitru Mugurel non-attached  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Rațiu Ion PNȚCD 17.01.2000

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Budeanu Radu USD-PD   25.12.1997
2. Dunca Tudor Gavril PNȚCD   02.09.1997
3. Ghibernea Dan PDSR   22.02.2000
4. Kelemen Atilla-Béla-László UDMR   17.09.1998
5. Mihăilescu Petru Șerban PDSR   05.10.1998
6. Petrovici Silvia PNȚCD 25.09.1997 25.10.1999
7. Rațiu Ion PNȚCD   17.01.2000

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 29 may 2020, 5:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro