You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Committees > Abuzuri Printable version
2000-2004

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ciuceanu Radu
chairperson since 12 jul. 2001
PRM 18.06.2001
2. Vice-Chairpersons Iriza Scarlat
vice-chairperson since 24 feb. 2004
PSD  
3.   Simedru Dan Coriolan PNL  
4. Secretaries Ariton Gheorghe PRM  
5.   Sirețeanu Mihail PSD  
6. Members Becsek-Garda Dezső-Kálmán UDMR  
7.   Dan Matei-Agathon PSD  
8.   Gheorghiu Adrian PSD  
9.   Grădinaru Nicolae PRM  
10.   Merce Ilie PRM  
11.   Mircea Costache PRM 18.11.2002
12.   Nechifor Cristian PSD  
13.   Ștefănescu Codrin PSD  
14.   Tuducan Teodor Crăciun PD 13.09.2004
15.   Tunaru Raj-Alexandru non-attached 02.05.2001
16.   Țocu Iulian Costel PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Bolcaș Lucian Augustin PRM 18.06.2001
2. Vice-Chairpersons Grădinaru Nicolae PRM 24.02.2004

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Bolcaș Lucian Augustin PRM   18.06.2001
2. Pășcuț Ștefan PRM 20.02.2001 02.05.2001
3. Pleșa Eugen Lucian PRM   22.02.2001
4. Raicu Romeo Marius PD   13.09.2004

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 12:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro