You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Committees > Buget Printable version
2000-2004

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Mușetescu Tiberiu-Ovidiu
chairperson since 4 may 2004
PSD 22.04.2004
2. Vice-Chairpersons Mocanu Alexandru
vice-chairperson since 11 jun. 2003
PD 29.05.2003
3.   Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton PNL  
4. Secretaries Ionescu Daniel PRM  
5.   Winkler Iuliu
secretary since 27 apr. 2004
UDMR  
6. Members Baban Ștefan PRM  
7.   Baltă Tudor PSD  
8.   Bar Mihai PSD  
9.   Băncescu Ioan PRM  
10.   Bercăroiu Victor PSD  
11.   Bleotu Vasile PSD  
12.   Boabeș Dumitru PSD  
13.   Boajă Minică PSD  
14.   Cladovan Teodor PD  
15.   Creț Nicoară PSD  
16.   Delureanu Virgil PSD 19.10.2004
17.   Grigoraș Neculai PSD  
18.   Gubandru Aurel PSD  
19.   Ignat Miron Minoritati 09.02.2004
20.   Ionel Viorel PRM 13.09.2004
21.   Kedves Emeric UDMR 13.09.2004
22.   Moisescu George Dumitru PRM  
23.   Neamțu Horia Ion PSD  
24.   Nicolăescu Gheorghe-Eugen PNL  
25.   Sali Negiat Minoritati  
26.   Săpunaru Nini PNL  
27.   Selagea Constantin PSD  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Georgescu Florin PSD 17.03.2004
2. Vice-Chairpersons Videanu Adriean PD 22.05.2003
3. Secretaries Birtalan Akos UDMR 27.04.2004

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Birtalan Akos UDMR 13.09.2004
2. Georgescu Florin PSD 11.10.2004
3. Holtea Iancu PRM 25.06.2004
4. Ignat Miron Minoritati 03.09.2001
5. Videanu Adriean PD 22.05.2003

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 october 2019, 5:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro