You are here: Home page > Parliamentary bodies 2004-2008 > Parliament of Romania > Committees > Statut Printable version
2004-2008

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Timiș Ioan
chairperson since 22 apr. 2008
deputy PNL 19.03.2008
2. Vice-Chairpersons Dumitrescu Cristian-Sorin deputy PSD  
3. Secretaries Kerekes Károly deputy UDMR  
4. Members Bolcaș Lucian Augustin deputy PRM  
5.   Ciucă Liviu-Bogdan deputy PC  
6.   Dumitrescu Liana deputy Minoritati  
7.   Mocanu Alexandru deputy PD-L 18.12.2007
8.   Vasilescu Gavrilă senator PC  

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Chairperson Gheorghiof Titu Nicolae deputy PNL 19.03.2008

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Dinescu Valentin senator PRM   12.01.2008
2. Gheorghiof Titu Nicolae deputy PNL   19.03.2008
3. Iorgovan Antonie senator PSD   04.10.2007
4. Popa Nicolae-Vlad senator non-attached   04.10.2006
5. Puskás Valentin Zoltán senator UDMR   13.07.2007
6. Țâbuleac Mihai senator PD-L 04.10.2006 30.06.2008
7. Zegrean Augustin deputy PD-L   13.07.2007

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 26 may 2020, 7:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro