You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Parliament of Romania > Committees > Regulament SC Printable version
2000-2004

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
1. Vice-Chairpersons Eckstein Kovács Péter
vice-chairperson since 19 jun. 2001
senator UDMR
2.   Jipa Florina Ruxandra
vice-chairperson since 19 jun. 2001
deputy PRM
3. Secretaries Popa Nicolae-Vlad
secretary since 19 jun. 2001
senator PNL
4. Members Bivolaru Ioan deputy PSD
5.   Gheorghiof Titu Nicolae deputy PNL
6.   Iorga Nicolae-Marian senator PRM
7.   Nicolicea Eugen deputy PSD
8.   Pãcurariu Iuliu senator PD
9.   Roibu Aristide senator PSD
10.   Székely Ervin-Zoltan deputy UDMR
11.   Vasilescu Nicolae deputy PRM

Former members of the committee bureau
Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the bureau
since until
1. Chairperson Predescu Ion senator PSD 19.06.2001  
2. Secretaries Boc Emil deputy PD 19.06.2001 01.07.2004

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member until
1. Boc Emil deputy PD 01.07.2004
2. Opriº Octavian senator PSD 19.05.2004
3. Predescu Ion senator PSD 14.06.2004

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 14 october 2019, 21:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro