You are here: Home page > Parliamentary bodies 2008-2012 > Senate > Committees > Politica Externa Printable version
2008-2012

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Titus Corlățean Corlățean Titus PSD  
2. Vice-Chairpersons Ovidius Mărcuțianu Mărcuțianu Ovidius
vice-chairperson since 3 mar. 2011
Prog. 03.03.2011
3. Secretaries Radu Cătălin Mardare Mardare Radu Cătălin PSD  
4. Members George Crin Laurențiu Antonescu Antonescu George Crin Laurențiu PNL  
5.   Viorel Riceard Badea Badea Viorel Riceard PNL  
6.   Augustin Daniel Humelnicu Humelnicu Augustin Daniel PD-L  
7.   Raymond Luca Luca Raymond PNL  
8.   Béla Markó Markó Béla UDMR  
9.   Romeo Florin Nicoară Nicoară Romeo Florin PNL 26.10.2009
10.   Marian Iulian Rasaliu Rasaliu Marian Iulian PD-L 15.11.2010
11.   Georgică Severin Severin Georgică PSD 14.09.2010

Former members of the committee bureau
Position Senator Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Viorel Riceard Badea Badea Viorel Riceard PNL 02.03.2011

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Miron Tudor Mitrea Mitrea Miron Tudor PSD   14.09.2010
2. Sorina Luminița Plăcintă Plăcintă Sorina Luminița PNL 28.06.2010 04.04.2011
3. Tiberiu Aurelian Prodan Prodan Tiberiu Aurelian PNL   26.10.2009
4. Georgică Severin Severin Georgică PSD   28.06.2010
5. Mihai Stănișoară Stănișoară Mihai PD-L   15.11.2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 april 2020, 12:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro