You are here: Home page > Parliamentary bodies 1992-1996 > Chamber of Deputies > Committees > Drepturile omului Printable version
1992-1996

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Wittstock Eberhard-Wolfgang Minoritati  
2. Vice-Chairpersons András Imre UDMR  
3.   Weber Otto-Ernest PNȚCD/PER  
4. Secretaries Teodorescu Mihai PDSR  
5.   Vilău Ioan Adrian PD  
6. Members Clocotici Toader PDSR  
7.   Coc Dorel Alexandru PL'93/PAC  
8.   Constantinescu Toader PRM  
9.   Danciu Florea PRM 06.03.1995
10.   Dejeu Gavril PNȚCD/PER  
11.   Dinu Ion PNȚCD/PER  
12.   Dragomir Aurel PUNR  
13.   Dugulescu Petru PNȚCD/PER  
14.   Duță Adrian PDSR  
15.   Duțu Ion PRM 05.10.1993
16.   Ivanciov Carol Matei Minoritati  
17.   Jurcă Teodor PDSR  
18.   Nicolicea Eugen PDSR  
19.   Nistor Vasile PD  
20.   Pascu Horia-Radu non-attached 09.11.1992
21.   Rădulescu-Zoner Constantin Șerban non-attached  
22.   Roman Emil PUNR  
23.   Rușid Feuzia Minoritati  
24.   Zsigmond László UDMR  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Costin Ioan PDSR   21.09.1993
2. Dănilă Fănică Socialist   04.10.1993
3. Dobrescu Ion non-attached   09.11.1992
4. Marcu Grigore PDSR   21.09.1993
5. Tokay Gheorghe UDMR 26.10.1992 03.05.2005

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 22 april 2021, 19:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro