You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Chamber of Deputies > Committees > Drepturile omului Printable version
2000-2004

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Păun Nicolae Minoritati  
2. Vice-Chairpersons Tokay Gheorghe UDMR  
3.   Wittstock Eberhard-Wolfgang Minoritati  
4. Secretaries Buga Florea PRM  
5.   Mândrea-Muraru Mihaela PSD  
6. Members Babiuc Victor PD  
7.   Bereczki Endre PSD  
8.   Cherescu Pavel non-attached  
9.   Cojocaru Nicu non-attached  
10.   Drețcanu Doina Micșunica PSD 26.02.2001
11.   Dumitriu Carmen PSD 16.02.2004
12.   Georgescu Filip PSD  
13.   Mera Alexandru Liviu PD  
14.   Sandache Cristian PSD  
15.   Varga Attila UDMR  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Cucu Aurel PSD   10.01.2001
2. Fulga Gheorghe PSD   20.02.2001
3. Mircea Costache PRM   18.11.2002
4. Mușetescu Tiberiu-Ovidiu PSD   22.04.2004
5. Naum Liana Elena PSD   22.02.2001
6. Teculescu Constantin PSD 20.05.2002 09.06.2003

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 17:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro