You are here: Home page > Parliamentary bodies 1996-2000 > Chamber of Deputies > Committees > Sănătate Printable version
1996-2000

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Berciu Ion PNȚCD  
2. Vice-Chairpersons Bartoș Daniela PDSR  
3.   Dragoș Liviu Iuliu PNL  
4. Secretaries Bárány Francisc UDMR  
5.   Cândea Vasile
secretary since 1 sep. 1997
PDSR  
6. Members Buga Florea PRM 10.02.1997
7.   Dumitrean Bazil PNȚCD  
8.   Dumitrescu Marilena Minoritati  
9.   Ioniță Nicu PDSR  
10.   Miloș Aurel USD-PD  
11.   Opriș Constantin Remus PNȚCD  
12.   Rădulescu Cristian USD-PD 12.02.1998
13.   Udrea Florian non-attached  
14.   Vițelar Bogdan PNL 01.10.1998

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Udrea Florian non-attached 01.09.1997

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Buruiană Aprodu Daniela PRM 19.12.1996
2. Ionescu-Galbeni Niculae Vasile Constantin PNȚCD 19.12.1996
3. Negoiță Liviu Gheorghe USD-PD 19.04.1999
4. Păunescu Costel PNȚCD 19.12.1996
5. Petrovici Silvia PNȚCD 25.09.1997
6. Popescu Irineu PNȚCD 24.03.1997
7. Raicu Romulus PDSR 23.02.1998

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 16:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro