You are here: Home page > Parliamentary bodies 2016-2020 > Chamber of Deputies > Committees > Sănătate Printable version
2016-2020

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Buicu Corneliu-Florin PSD  
2. Vice-Chairpersons Roșca Lucreția PSD  
3.   Stamatian Vasile-Florin PNL  
4. Secretaries Balint Liviu-Ioan
secretary since 28 oct. 2019
PNL  
5.   Dinu Cristina-Elena PSD  
6.   Vass Levente UDMR  
7. Members Cherecheș Viorica PNL  
8.   Ciofu Tamara-Dorina PSD 20.03.2019
9.   Cobuz Maricela PSD  
10.   Dumitrache Ileana Cristina PSD 20.03.2019
11.   Gavrilescu Grațiela Leocadia PSD  
12.   Gavriliță Bianca - Miruna PSD  
13.   Holban Georgeta-Carmen PSD  
14.   Ioniță Antoneta PNL  
15.   Lupașcu Costel PSD 11.04.2017
16.   Movilă Petru PMP  

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Vice-Chairpersons Ungureanu Emanuel-Dumitru USR  

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member until
1. Bănicioiu Nicolae PRO România 11.04.2017
2. Ciuhodaru Tudor PSD 13.06.2019
3. Pop Rareș Tudor USR 18.12.2020
4. Popescu Pavel PNL 19.09.2017
5. Radu Nicolaie-Sebastian-Valentin PSD 09.12.2020
6. Ungureanu Emanuel-Dumitru USR 18.12.2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 17 april 2021, 15:24
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro