Senatul
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2000-2004 > Senatul > Versiunea pentru printare

Lista senatorilor în ordinea vârstei

  Nume si prenume Data
nasterii
Circumscriptia electorala Grupul
parlamentar
Membru
din
Nr. Denumire
1.  Ionescu-Quintus Mircea 18 mar. 1917 31 PRAHOVA PNL
2.  Paleologu Alexandru 14 mar. 1919 42 BUCUREȘTI PNL
3.  Pop de Popa Ioan 6 oct. 1927 42 BUCUREȘTI PSD
4.  Acatrinei Gheorghe 26 noi. 1928 35 SUCEAVA PRM
5.  Făniță Triță 19 feb. 1929 10 BUZĂU PSD
6.  Dumitrescu Gheorghe-Viorel 18 dec. 1929 13 CLUJ PRM
7.  Nicolaescu Sergiu-Florin 13 apr. 1930 2 ARAD PSD
8.  Cârciumaru Ion 15 apr. 1931 14 CONSTANȚA PRM
9.  Rebreanu Nora Cecilia 19 iun. 1935 42 BUCUREȘTI PSD
10.  Novolan Traian 25 feb. 1937 16 DÂMBOVIȚA PSD
11.  Pop Dumitru Petru 6 iun. 1937 28 MUREȘ PRM
12.  Dina Carol 25 oct. 1937 18 GALAȚI PRM
13.  Ungheanu Mihai 17 mar. 1939 3 ARGEȘ PRM
14.  Theodorescu Răzvan Emil 22 mai 1939 24 IAȘI PSD
15.  Buzatu Gheorghe 6 iun. 1939 24 IAȘI PRM
16.  Paștiu Ioan 26 oct. 1939 1 ALBA PRM
17.  Zanc Grigore 20 ian. 1940 13 CLUJ PSD
18.  Filipaș Avram 8 feb. 1940 42 BUCUREȘTI neafiliat
19.  Găucan Constantin 14 iun. 1940 31 PRAHOVA PRM
20.  Leca Aureliu 25 iun. 1940 30 OLT PSD
21.  Iliescu Ion 10 aug. 1940 22 HUNEDOARA PSD
22.  Nicolaescu Ioan 21 sep. 1940 28 MUREȘ PSD
23.  Hoha Gheorghe 5 ian. 1941 39 VASLUI PSD
24.  Nica Dumitru 17 oct. 1941 30 OLT PSD 25 mar. 2004
25.  Otiman Păun-Ion 28 mai 1942 37 TIMIȘ PNL
26.  Prisăcaru Ghiorghi 20 iul. 1942 35 SUCEAVA PSD
27.  Honcescu Ion 4 oct. 1942 27 MEHEDINȚI PSD
28.  Vasile Radu 10 oct. 1942 3 ARGEȘ PD
29.  Belașcu Aron 15 mar. 1943 34 SIBIU PRM
30.  Feldman Radu Alexandru 12 iul. 1943 42 BUCUREȘTI PNL
31.  Păunescu Adrian 20 iul. 1943 17 DOLJ PSD
32.  Constantinescu Eugeniu-Marius 1 aug. 1943 10 BUZĂU PRM
33.  Szabó Károly Ferenc 29 aug. 1943 32 SATU-MARE UDMR
34.  Solcanu Ion 19 oct. 1943 24 IAȘI PSD
35.  Văcăroiu Nicolae 5 dec. 1943 3 ARGEȘ PSD
36.  Popescu Laurențiu Mircea 15 apr. 1944 42 BUCUREȘTI PSD
37.  Radu Constantin 25 mai 1944 17 DOLJ PSD
38.  Crăciun Avram 22 iun. 1945 2 ARAD PSD
39.  Vela Ion 13 oct. 1945 11 CARAȘ-SEVERIN neafiliat
40.  Hîrșu Ion 18 oct. 1945 20 GORJ PSD 21 dec. 2000
41.  Păcurariu Iuliu 27 dec. 1945 13 CLUJ PD
42.  Sporea Elena 15 apr. 1946 23 IALOMIȚA PSD 21 dec. 2000
43.  Apostolache Victor 20 iul. 1946 31 PRAHOVA PSD
44.  Roman Petre 22 iul. 1946 42 BUCUREȘTI neafiliat
45.  Bucur Dionisie 24 iul. 1946 34 SIBIU PSD
46.  Iorga Nicolae-Marian 9 aug. 1946 8 BRAȘOV PRM
47.  Mocanu Vasile 27 sep. 1946 24 IAȘI PSD
48.  Filipescu Cornel 3 iul. 1947 1 ALBA PD
49.  Iustian Mircea Teodor 11 aug. 1947 14 CONSTANȚA PNL
50.  Cozmâncă Octav 22 sep. 1947 7 BOTOȘANI PSD
51.  Pruteanu George Mihail 15 dec. 1947 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD neafiliat
52.  Vornicu Sorin Adrian 18 ian. 1948 29 NEAMȚ neafiliat
53.  Șerbănoiu Constantin Dilly 12 feb. 1948 17 DOLJ PSD 24 iun. 2004
54.  Hanganu Romeo Octavian 8 mar. 1948 31 PRAHOVA PD
55.  Ciocan Maria 26 mar. 1948 26 MARAMUREȘ PRM
56.  Cristolovean Ioan 5 mai 1948 8 BRAȘOV neafiliat
57.  Iorgovan Antonie 9 aug. 1948 31 PRAHOVA PSD
58.  Marcu Ion 1 ian. 1949 37 TIMIȘ PRM
59.  Belu Ioan 14 ian. 1949 22 HUNEDOARA PRM
60.  Hrițcu Florin 1 apr. 1949 38 TULCEA PSD
61.  Sin Niculae 14 apr. 1949 19 GIURGIU PSD
62.  Puskás Valentin Zoltán 19 apr. 1949 15 COVASNA UDMR
63.  Pană Aurel 17 mai 1949 19 GIURGIU PD
64.  Matei Viorel 9 aug. 1949 37 TIMIȘ PSD
65.  Tudor Corneliu Vadim 28 noi. 1949 42 BUCUREȘTI PRM
66.  Popa Nicolae-Vlad 20 ian. 1950 8 BRAȘOV PNL
67.  Alexandru Ionel 9 mar. 1950 9 BRĂILA PRM
68.  Pricop Mihai-Radu 2 mai 1950 35 SUCEAVA PSD
69.  Matei Vintilă 4 mai 1950 40 VÂLCEA PSD
70.  Dinu Marin 6 mai 1950 16 DÂMBOVIȚA PSD
71.  Seche Ion 7 iun. 1950 8 BRAȘOV PSD
72.  Roibu Aristide 25 iun. 1950 39 VASLUI PSD
73.  Șelaru Rodica 11 aug. 1950 29 NEAMȚ PSD
74.  Bălan Angela-Mihaela 22 aug. 1950 42 BUCUREȘTI PRM
75.  Păcuraru Nicolae Paul Anton 4 oct. 1950 18 GALAȚI PNL
76.  Popescu Dan-Mircea 6 oct. 1950 36 TELEORMAN PSD
77.  Tărăcilă Doru Ioan 15 ian. 1951 12 CĂLĂRAȘI PSD
78.  Dobrescu Maria-Antoaneta 16 ian. 1951 17 DOLJ PSD
79.  Sârbulescu Ion 7 mar. 1951 27 MEHEDINȚI PNL
80.  Gogoi Ion 11 mar. 1951 36 TELEORMAN PSD
81.  Platică-Vidovici Ilie 24 mar. 1951 18 GALAȚI PSD
82.  Németh Csaba 21 mai 1951 15 COVASNA UDMR
83.  Frunda György 22 iul. 1951 28 MUREȘ UDMR
84.  Petre Maria 15 aug. 1951 23 IALOMIȚA PD
85.  Codreanu Dumitru 17 aug. 1951 7 BOTOȘANI PRM
86.  Markó Béla 8 sep. 1951 28 MUREȘ UDMR
87.  Oprescu Sorin Mircea 7 noi. 1951 42 BUCUREȘTI PSD
88.  Stoica Fevronia 31 ian. 1952 41 VRANCEA PSD 18 ian. 2001
89.  Mărgineanu Ștefan Gheorghe 20 apr. 1952 5 BIHOR PRM
90.  Ilașcu Ilie 30 iul. 1952 4 BACĂU PRM
91.  Zlăvog Gheorghe 22 oct. 1952 30 OLT PRM 15 ian. 2001
92.  Rotaru Florin 11 noi. 1952 42 BUCUREȘTI PSD 1 apr. 2004
93.  Penciuc Corin 1 ian. 1953 33 SĂLAJ PNL
94.  Balcan Viorel 26 ian. 1953 9 BRĂILA PSD
95.  Lupoi Mihail 10 iun. 1953 17 DOLJ PRM
96.  Seres Dénes 21 iul. 1953 33 SĂLAJ UDMR
97.  Pete Ștefan 2 oct. 1953 5 BIHOR UDMR
98.  Mihordea Mircea 8 noi. 1953 26 MARAMUREȘ PRM
99.  Ciocârlie Alin Theodor 21 noi. 1953 24 IAȘI PSD
100.  Avram Dan 23 noi. 1953 4 BACĂU PNL 2 dec. 2003
101.  Verestóy Attila 1 mar. 1954 21 HARGHITA UDMR
102.  Horga Vasile 3 mar. 1954 16 DÂMBOVIȚA PRM
103.  Guga Ioan 14 mai 1954 11 CARAȘ-SEVERIN PSD
104.  Ștefan Viorel 26 iul. 1954 18 GALAȚI PSD
105.  Rece Traian 25 oct. 1954 14 CONSTANȚA neafiliat
106.  Athanasiu Alexandru 1 ian. 1955 42 BUCUREȘTI PSD
107.  Duță Vasile 2 iul. 1955 5 BIHOR neafiliat
108.  Dinescu Valentin 25 dec. 1955 37 TIMIȘ PRM
109.  Pujină Nelu 26 mar. 1956 7 BOTOȘANI PSD
110.  Eckstein Kovács Péter 5 iul. 1956 13 CLUJ UDMR
111.  Munteanu Tudor-Marius 15 aug. 1956 29 NEAMȚ PSD 12 feb. 2001
112.  Bindea Liviu-Doru 26 iul. 1957 26 MARAMUREȘ neafiliat
113.  Pană Viorel-Marian 25 sep. 1957 14 CONSTANȚA PSD
114.  Vajda Borbála 18 dec. 1957 12 CĂLĂRAȘI UDMR
115.  Rus Ioan Aurel 1 ian. 1958 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PRM
116.  Nicolai Norica 27 ian. 1958 13 CLUJ PNL
117.  Nedelcu Mircea 8 mar. 1958 22 HUNEDOARA PRM
118.  Toma Constantin 1 feb. 1959 10 BUZĂU PSD
119.  Rahău Dan Nicolae 30 apr. 1959 14 CONSTANȚA neafiliat
120.  Voinea Melu 15 mar. 1960 4 BACĂU PSD 18 ian. 2001
121.  Flutur Gheorghe 8 iul. 1960 35 SUCEAVA PNL
122.  Marinescu Simona Anamaria 20 ian. 1962 41 VRANCEA neafiliat
123.  Petrescu Ilie 15 iul. 1963 20 GORJ PRM
124.  Sógor Csaba 5 dec. 1964 21 HARGHITA UDMR
125.  Onaca Dorel-Constantin 8 iul. 1965 2 ARAD PRM
126.  Andrei Victor - 38 TULCEA PRM 29 iun. 2004
127.  Balint Iosif - 29 NEAMȚ PRM 29 iun. 2004
128.  Bîciu Constantin - 36 TELEORMAN PRM
129.  Brădișteanu Șerban Alexandru - 40 VÂLCEA PSD
130.  Bunea Doina - 5 BIHOR PSD 6 sep. 2004
131.  Buza Tiberiu Simion - 34 SIBIU PNL 29 iun. 2004
132.  Cautiș Vasile - 4 BACĂU PSD 31 mai 2004
133.  Ciocan Valentin - 40 VÂLCEA PRM 31 aug. 2004
134.  Dumitru Dan - 25 ILFOV PD 31 aug. 2004
135.  Florescu Eugeniu Constantin - 42 BUCUREȘTI PRM
136.  Kereskényi Alexandru - 32 SATU-MARE UDMR
137.  Mihăilescu Ion - 3 ARGEȘ PSD 24 iun. 2004
138.  Ofileanu Vasile - 39 VASLUI PRM 24 iun. 2004
139.  Prichici Emilian - 4 BACĂU PSD
140.  Rovinaru Nicolae - 25 ILFOV PSD 27 sep. 2004

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București miercuri, 18 septembrie 2019, 12:58
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro