You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Parliament of Romania > Delegations > PACE Versiunea pentru printare

Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Prisăcaru Ghiorghi senator PSD
2. Members Berceanu Radu Mircea deputy PD
3.   Brînzan Ovidiu deputy PSD
4.   Buzatu Gheorghe senator PRM 9.12.2002
5.   Coifan Viorel-Gheorghe deputy PNL 17.11.2003
6.   Frunda György senator UDMR
7.   Ilașcu Ilie senator PRM
8.   Olteanu Ionel deputy PSD
9.   Popa Virgil deputy PSD
10.   Severin Adrian deputy PSD 9.12.2002
11. Deputies Canacheu Costică deputy PD 5.05.2004
12.   Cliveti Minodora deputy PSD
13.   Ionescu Daniel deputy PRM
14.   Kelemen Atilla-Béla-László deputy UDMR
15.   Mocioi Ion deputy PRM
16.   Popescu Dan-Mircea senator PSD 9.12.2002
17.   Tudose Mihai deputy PSD
18.   Voinea Florea deputy 

Former members

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Hrebenciuc Viorel deputy PSD 28.11.2002
2. Stoica Valeriu deputy PNL 29.09.2003
3. Tudor Corneliu Vadim senator PRM 9.12.2002

Former deputies

  Full name Parliamentary
Group
sinceuntil
1. Baciu Mihai deputy PSD 5.05.2004
2. Bădulescu Doru Laurian senator PSD 9.12.2002
3. Chiliman Andrei Ioan deputy PNL 17.11.2003 24.06.2004
4. Coifan Viorel-Gheorghe deputy PNL 17.11.2003
5. Fulga Gheorghe deputy PSD 20.02.2001

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 17 october 2019, 3:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro