You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Parliament of Romania > Delegations > APOSCE Versiunea pentru printare

Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly

 Position Full name Parliamentary
Group
since
1. Chairperson Stănișoară Mihai
since 14 jun. 2001
deputy PD 14.06.2001
2. Members Belașcu Aron senator PRM
3.   Gheorghe Valeriu deputy PNL
4.   Moiș Văsălie deputy PRM
5.   Popescu Laurențiu Mircea senator PSD
6.   Severin Adrian deputy PSD
7.   Tokay Gheorghe deputy UDMR
8. Deputies Gheorghiof Titu Nicolae deputy PNL
9.   Man Mircea deputy PD 14.06.2001
10.   Mitrea Manuela deputy PSD
11.   Stanciu Zisu deputy PSD
12.   Székely Ervin-Zoltan deputy UDMR
13.   Vasilescu Lia Olguța deputy PRM

Former members of the bureau

 Position Full name Parliamentary
Group
1. Chairperson Dumitrescu Cristian-Sorin
until 14 jun. 2001
deputy PSD

Former members

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Dumitrescu Cristian-Sorin deputy PSD 14.06.2001

Former deputies

  Full name Parliamentary
Group
until
1. Ana Gheorghe deputy PSD 10.07.2004
2. Stănișoară Mihai deputy PD 14.06.2001

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 8 december 2019, 12:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro