You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Parliament of Romania > Delegations > PACE Versiunea pentru printare

Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

Cezar-Florin Preda
Cezar-Florin Preda
deputy PD-L
Chairperson
Florin Serghei Anghel Viorel Riceard Badea Titus Corlățean Cristian David
Florin Serghei Anghel
deputy PD-L
member
Viorel Riceard Badea
senator PNL
member
Titus Corlățean
senator PSD
member
Cristian David
senator PNL
member
since 30 mar. 2010
Relu Fenechiu György Frunda Maria Stavrositu Mihai Tudose
Relu Fenechiu
deputy PNL
member
György Frunda
senator UDMR
member
Maria Stavrositu
deputy
member
since 30 mar. 2010
Mihai Tudose
deputy PSD
member
Iosif Veniamin Blaga Petru Călian Traian Constantin Igaș Florin Iordache
Iosif Veniamin Blaga
deputy PD-L
deputy
Petru Călian
deputy PD-L
deputy
since 30 mar. 2010
Traian Constantin Igaș
senator PD-L
deputy
Florin Iordache
deputy PSD
deputy
since 30 mar. 2010
Atilla-Béla-László Kelemen Ioan Mang Tudor Panțîru Mihaela Stoica
Atilla-Béla-László Kelemen
deputy UDMR
deputy
Ioan Mang
senator PSD
deputy
Tudor Panțîru
deputy PSD
deputy
Mihaela Stoica
deputy PD-L
deputy
Ionuț-Marian Stroe
Ionuț-Marian Stroe
deputy PNL
deputy

Former members

Petru Călian Adrian Năstase Nicolae Robu
Petru Călian
deputy PD-L
until 30 mar. 2010
Adrian Năstase
deputy PSD
until 20 jun. 2012
Nicolae Robu
senator PNL
until 30 mar. 2010

Former deputies

Carmen-Ileana Mihălcescu Ana Adriana Săftoiu Maria Stavrositu
Carmen-Ileana Mihălcescu
deputy PSD
until 30 mar. 2010
Ana Adriana Săftoiu
deputy PNL
until 1 feb. 2012
Maria Stavrositu
deputy
until 30 mar. 2010

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 20:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro