Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ion Berciu Versiunea pentru printare

Ion BERCIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Health and Family - Chairperson

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since feb. 1997
 - until nov. 1997
 Chairperson
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since nov. 1997 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malaysia - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:50 (in 43 plenary sittings)
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 10 december 2019, 13:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro