Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Jean Decusearã Versiunea pentru printare

Jean DECUSEARÃ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.39 VALCEA

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 1997
 - until feb. 2000

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Former Yugoslav Republic of Macedonia - since jun. 2000 Secretary
 Friendship parliamentary group with Armenia - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:29 (in 29 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 1:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro