Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Aristotel Adrian Căncescu Versiunea pentru printare

Aristotel Adrian CĂNCESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.8 BRASOV
end of the mandate: 26 june 2000 - resignation
replaced by: Eugen Frosin

Political party:
 
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jun. 2000 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997
 - until jun. 2000
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997
 - until jun. 2000

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 april 2020, 9:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro