Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Aurel Gabriel Simionescu Versiunea pentru printare

Aurel Gabriel SIMIONESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.9 BRAILA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 23 june 2008 - resignation
replaced by: Ion Rotaru

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
- Secretary
(until feb. 2004)

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until jun. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until jun. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:282 (in 143 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 32, din care 2 promulgate legi
Member of the3 mediation committees
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 february 2020, 15:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro