Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Sorina Luminița Plăcintă Versiunea pentru printare

Sorina Luminița PLĂCINTĂ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.41 VRANCEA, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until jun. 2012
PNL-National Liberal Party - since jun. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until jun. 2012
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2012

Standing committees
(since apr. 2011)
The Committee on European Affairs
(jun. 2010 - apr. 2011)
(sep. 2009 - mar. 2011)
(until sep. 2009) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since mar. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 45, din care 8 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 23:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro