Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Costică Ciurtin Versiunea pentru printare

Costică CIURTIN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:nov. - dec. 1996 - Secretary

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party - until dec. 1997
 
independent  - since dec. 1997

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party - until dec. 1997
Senator non-attached - since dec. 1997

Standing committees

(until may 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 february 2020, 16:12
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro