Octavian MOTOC
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.38 TULCEA, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2015
 - until sep. 2016

Standing committees
The Committee on European Affairs
- Chairperson (since feb. 2016)
(until feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bahrain  Secretary