Octavian MOTOC
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.38 TULCEA, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider - din feb. 2015
 - până în sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene
Comisia pentru mediu - Președinte (din feb. 2016)
Comisia pentru cultură, artă și mijloace de informare în masă (până în feb. 2013)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Bahrein  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză  Președinte