Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Vicentiu Găvănescu Versiunea pentru printare

Vicentiu GĂVĂNESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.35 TELEORMAN

Political party:
 
PNL-National Liberal Party - until sep. 2000
 
independent  - since sep. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group National Liberal - until sep. 2000
Senator non-attached - since sep. 2000

Standing committees

(until oct. 1999)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 23 april 2021, 16:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro