Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Oliviu Gherman Versiunea pentru printare

Oliviu GHERMAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Vice-Chairman
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
(since sep. 1999)
(since dec. 1996)
(until sep. 1999)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since feb. 1997 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with South Africa - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 1 june 2020, 16:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro