Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Tiberiu Aurelian Prodan Versiunea pentru printare

Tiberiu Aurelian PRODAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.4

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2009
 
independent  - since oct. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2009
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since oct. 2009
 - until jun. 2012
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2012

Standing committees
(since oct. 2009) - Vice-Chairperson

(until oct. 2009)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until mar. 2010 member

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Legislative initiatives: 25, din care 5 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 april 2020, 18:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro