Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Alexandru Ioan Morțun Versiunea pentru printare

Alexandru Ioan MORȚUN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.26 MEHEDINTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 2000 - Secretary
 sep. - dec. 1999 
 sep. - nov. 2000 - Quaestor
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 

Political party:
 
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Liberal 

Standing committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 6 june 2020, 11:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro