Gabriela-Lola ANGHEL
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.10

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015

Parliamentary group:
National and Democrat Parliamentary Group - until dec. 2015 Secretary - since dec. 2015
 - until dec. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since jun. 2014