Mihai-Aurel DONŞU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.3
end of the mandate: 7 july 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Secretary (since may 2013)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until jul. 2016 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Croatia - since jun. 2014
 - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until jul. 2016