Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Florin Georgescu Versiunea pentru printare

Florin GEORGESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
end of the mandate: 11 october 2004 - resignation
replaced by: Virgil Delureanu

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (until mar. 2004)

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until oct. 2004 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until oct. 2004
 Friendship parliamentary group with Croatia - until oct. 2004 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:60 (in 50 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 3 promulgate legi
Member of the4 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 11:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro