Florin GEORGESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
end of the mandate: 11 october 2004 - resignation
replaced by: Virgil Delureanu

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (until mar. 2004)

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until oct. 2004 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until oct. 2004
 Friendship parliamentary group with Croatia - until oct. 2004 Chairperson