Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Nicolae Robu Versiunea pentru printare

Nicolae ROBU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.2
end of the mandate: 22 june 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
- Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2010 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Brazil - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Japan - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 16 plenary sittings)
Legislative initiatives: 30, din care 1 promulgata lege
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 8 december 2019, 7:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro