Vasile NISTOR
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU, colegiul uninominal nr.2

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Vicepreședinte
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
PC-Partidul Conservator

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Liberal Conservator  Lider - până în sep. 2013

Comisii permanente
Comisia pentru transporturi și energie
Comisia pentru afaceri europene (până în sep. 2014)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (mai - dec. 2013)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale. (din feb. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador 
 Grupul parlamentar de prietenie cu India