Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Emil Tocaci Versiunea pentru printare

Emil TOCACI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PNL-National Liberal Party - until may 1999
 
independent  - since may 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group National Liberal - until may 1999
Senator non-attached - since may 1999

Standing committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 23 april 2021, 12:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro