Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Corneliu Turianu Versiunea pentru printare

Corneliu TURIANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1998 - Secretary

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until feb. 2000
 
independent  - since feb. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Christian Democrat Party  - until feb. 2000
Senator non-attached - since feb. 2000

Standing committees
(since dec. 1996)

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 19, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 july 2020, 23:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro