Parliamentary activity
1996-2000 (sen.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Senate > Constantin Dan Vasiliu Versiunea pentru printare

Constantin Dan VASILIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

SENATOR
Constituency no.24 IASI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since dec. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 4, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 july 2020, 23:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro