Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Gergely Olosz Versiunea pentru printare

OLOSZ Gergely
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.15 COVASNA, uninominal college no.2
end of the mandate: 13 may 2013 - resignation

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees

- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly - Union for Mediterranean - until apr. 2013 member
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - since mar. 2013
 - until may 2013
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until may 2013
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - until may 2013

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 december 2021, 11:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro