Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ioan Talpeº Versiunea pentru printare

Ioan TALPEª
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2005
 
independent  - since may 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2005
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since oct. 2008

Standing committees
(since feb. 2007)
(until feb. 2007) - Chairperson (until jun. 2005)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 22 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 february 2020, 11:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro