Mario-Ovidiu OPREA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ, colegiul uninominal nr.4

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Secretar
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (din feb. 2015)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Croația 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia