Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Traian Dobre Versiunea pentru printare

Traian DOBRE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2005
PNL-National Liberal Party - since may 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2005
Parliamentary group of the National Liberal Party - since may 2005

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs - Secretary (since may 2007)
The Committee for European Integration (dec. 2006)

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  substitute member
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since sep. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada  Secretary
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 31 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 29, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 12 november 2019, 23:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro