Doru Ioan TĂRĂCILĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.12 CĂLĂRAȘI
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2008 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007 
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări - Vicepreședinte (până în feb. 2006)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru modificarea și completarea regulamentului ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine 
 Grupul parlamentar de prietenie cu India 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania