Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Silviu Petrescu Versiunea pentru printare

Silviu PETRESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until feb. 2000
 
independent  - since feb. 2000

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist - until feb. 2000
Member non-attached - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since feb. 1999
 Friendship parliamentary group with Russian Federation - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 6 june 2020, 20:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro