Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
1996-2000 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Sorin Adrian Vornicu Versiunea pentru printare

Sorin Adrian VORNICU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2001 - Secretary
 dec. 2000 - jan. 2001 
 feb. - sep. 2004 - Quaestor

Political party:
PD-Democratic Party - until jul. 2001
 
independent  - since jul. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until jul. 2001
Senator non-attached - since jul. 2001

Standing committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 17 plenary sittings)
Legislative initiatives: 8, din care 7 promulgate legi
Member of the2 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 3 march 2021, 7:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro