Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Doina Silistru Versiunea pentru printare

Doina SILISTRU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.1

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2010 - Secretary
 sep. 2009 - feb. 2010 
 feb. - sep. 2009 
 dec. 2008 - feb. 2009 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party and Conservator Party 

Standing committees

(since sep. 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore 
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait 
 Friendship parliamentary group with South Africa 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:79 (in 52 plenary sittings)
Political declarations:16
Legislative initiatives: 71, din care 15 promulgate legi
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 march 2020, 6:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro