Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Nicolae Grădinaru Versiunea pentru printare

Nicolae GRĂDINARU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.30 OLT

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until sep. 2003
PRM-Great Romania Party - since sep. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) - until sep. 2003
Parliamentary group of the Great Romania Party - since sep. 2003

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Vice-Chairperson (until feb. 2004)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran 
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 9, din care 4 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 4:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro