Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Péter Eckstein Kovács Versiunea pentru printare

ECKSTEIN KOVÁCS Péter
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 5 may 1992 - resignation - HCD nr.29/1992
replaced by: Alexandru Balasz

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Australia - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until may 1992
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 january 2020, 1:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro