Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Florian Bercea Versiunea pentru printare

Florian BERCEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
end of the mandate: 6 april 1999 - resignation
replaced by: Teodor Jurca

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - until apr. 1999 Vice-Leader - since jul. 1997
 - until apr. 1999

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Parliamentary friendship groups:
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 - until apr. 1999
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 - until apr. 1999

Parliamentary activity in figures:
Speaches:63 (in 53 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 22:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro